Vals

Valsin çıkış kaynağı, 16. yüzyıl ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve “Volta” olarak adlandırılan folklorik bir danstır. Hatta, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo, büyük ün kazanmıştır. 

Vals, 19. yüzyıl başlarında, Avusturya ve Almanya’da dansedilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir.

Özellikle Kuzey Avusturya’nın “Landl ob der Enns” bölgesinde uygulanan dans stili “Landler” adını alarak çok popüler olmuştur.

Vals kısa sürede, Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle Viyana’da ve 1812 yılından itibaren de İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eğlencesi olmuştur.

Günümüzde vals; "Viyana Valsi" ve "Modern Vals" olmak üzere iki farklı ritm ve kategoride dünya dans literatüründe yerini almaktadır.

Quickstep

Quickstep, foxtrot dansından türemiş bir danstır. 1920’li yıllarda bazı müzik gruplarının foxtrot müziğini çok hızlı çalmaları nedeniyle, foxtrot dansındaki açık geniş adımlar yapılamıyordu. Bu durum birçok şikayete neden olmuş hatta bazı ünlü gazeteler ve magazinlerde dahi yer almıştır.

İngilizler, orjinal Charleston dansından tekme figürlerini çıkartarak bir dans türetmişlerdir ve hızlı foxrot ile birleştirip, yeni oluşan bu dansa “Quicktime Foxtrot ve Charleston” adını vermişlerdir.

İngiliz çift Frank Ford ve Molly Spain, 1927 yılında “Yıldızlar Şampiyonası” adlı yarışmada Quicktime Foxtrot ve Charleston dansının farklı bir versiyonunu sergilemişlerdir. Bu versiyonda Charleston dansının karakteristik diz hareketleri yer almamaktaydı ve solo yerine çift olarak yapılmaktaydı. Figürler, çeyrek dönüşler, çapraz şaseler, zigzaglar, açık ters dönüşler ve temel charleston hareketlerinden oluşmaktaydı. Bu dans, 1928-1929 yıllarında kesin olarak karakteristik şase adımlarından oluşan bir dans haline gelmiş ve Quickstep adıyla anılmaya başlamıştır.

Dansın Türü : Uluslararası Standart

Dansın Karakteri : Çiftler, neşeli, enerjik bir dans sergilerken hızlı ve kısa adımlar kullanırlar.

Zaman İşareti : 4/4

Temposu : 52 bar/minute (208 beat/minute)

Foxtrot

Bu dansın ilk kez 1913 yılında Florenz Ziegfeld Revüsü komedyenlerinden Harry Fox tarafından New York’taki “Ziegfeld Follies” adlı gösteride yapıldığı kabul edilmektedir. Kısa sürede New York ve daha sonra başta İngiltere olmak üzere tüm Avrupa’da popüler olmuştur. 1927 yılında slow fokstrot ve quickstep olarak iki farklı ritm ve dans kategorisi olarak ayrılmıştır. Quickstep aynı zamanda çarliston, shimmy ve black bottom danslarının hızlı bir versiyonu olarak kabul edilmektedir.

Caz ve Blues müzikleri eşliğinde doğan fokstrot için sonradan özel besteler yapılmış ve 1930’lu, 1940’lı yıllarda tango kadar sevilip benimsenmiştir. O dönemlerde ülkemizde de, Türk musikisi bestecileri tarafından bestelenmiş ve taş plaklara kaydedilmiş pek çok Türkçe sözlü fokstrot bulunmaktadır.

Swing

East Coast Swing ve West Coast Swing olarak ikiye ayrılır. Cazın bir türü olan Swing müziği üzerine yaratılan bir danstır. Amerika kökenli sosyal bir danstır.

Casa De La Danza Dans Evi Yurt Mh.Süleyman Demirel Bulvarı Göl Vadi Evleri 71561 sk.No:57/102 Çukurova /ADANA/TÜRKİYE 0 322 886 0 887 - 0 534 013 16 62

Visit in Ladbrokes Register information.